Dental implants
Dental implants can be used in the case of no teeth, multiple missing teeth or a single missing tooth. At Medical Dentistry, we use solid, stable and reliable dental implants for an attractive and long-lasting solution achieved through a short, painless procedure.
When can we use a dental implant?
1. Replacing a single tooth
PROS: We can avoid tooth-grinding of at least two neighbouring healthy teeth.
2. Replacing more missing teeth
PROS: We can avoid wearing dentures and tooth grinding of healthy teeth and we can retain our tooth bones.
3. Replacing all bones
PROS: The type of tooth which is fixed looks much more natural on implants than the regular prosthetics.
Vzdrževanje zobnega implantata
Zobni vsadki potrebujejo, prav tako kot lastni zobje, redno vsakodnevno čiščenje. Potrebne so tudi redne kontrole pri ustnem higieniku in zobozdravniku. Implantate čistimo z zobno ščetko in pasto v smeri od dlesni proti kroni, dvakrat dnevno v sklopu umivanja zob. Ob tem je zelo pomembna tudi higiena medzobnih prostorov. Dvakrat letno svetujemo kontrolni pregled in profesionalno čiščenje pri ustnem higieniku. Ob rednih pregledih preverimo stanje zobnega implantata, nadgradnje (zobne krone, proteze), dlesni in občasno z rentgensko sliko stanje kosti ob vsadku.
Najpogostejša vprašanja
So zobni vsadki trajni? Da. Preživetje implantatov je po 10 letih 97 %, pri veliko ljudeh pa vsadki opravljajo svojo funkcijo do konca življenja. Za slednje je pomembno predvsem skrbno vzdrževanje – potrebni so kontrolni pregledi pri zobozdravniku ter redni obiski pri ustnem higieniku.
Ali vstavitev zobnega vsadka boli? Poseg je opravljen pod lokalno anestezijo in je v osnovi neboleč. Tudi okrevanje po vstavitvi vsadka je velikokrat hitrejše kot po odstranitvi zoba. Najbolj neprijetna sta prva dva dneva po posegu. V primeru bolečin si lahko pomagamo s protibolečinskimi tabletami.
Imam lahko alergijo na zobne vsadke? Alergijske reakcije na zobne vsadke so zelo redke. Pojavijo se lahko zaradi sledov niklja v titanijevih zlitinah pri klasičnih kovinskih vsadkih. V izogib tej neprijetnosti uporabljamo preizkušene in visokokakovostne implantate priznanih proizvajalcev (Straumann in Ankylos). Alternativno in popolnoma biološko kompatibilno možnost predstavljajo nekovinski cirkonijevi implantati, na katere alergična oziroma preobčutljivostna reakcija še ni zabeležena.
Ali lahko po odstranitvi zoba takoj dobim zobni vsadek? Da, lahko. Takšni posegi so smotrni predvsem v estetsko pomembnih predelih, seveda če je v okolici izpuljenega zoba dovolj kosti. Takoj lahko izdelamo tudi zobno krono, ki jo na vsadek pričvrstimo, ali pa vam v vmesnem obdobju zagotovimo estetsko in funkcionalno ustrezen protetični nadomestek.
Nimam dovolj kosti, kaj sedaj? Kost je skoraj vedno možno dograditi. Pri nas implantološke posege opravljajo specialisti oralne ali maksilofacialne kirurgije, ki obvladajo različne vrste dograditve kostnine. Načrt zobne rehabilitacije je v teh primerih seveda potrebno prilagoditi, da dosežemo predvidljiv in trajen rezultat.
Ne želim tuje ali živalske kosti. Obstaja alternativa? Dograditve kosti so možne tudi z lastno kostjo (kostni presadek ali avtograft), ki jo vzamemo iz okolice mesta vstavitve implantata ali na drugih, določenih odvzemnih mestih v ustih. Uporabimo lahko tudi sintetične kostne nadomestke, ki predstavljajo osnovno matrico za vraščanje lastne kosti.
Obstaja alternativa kovinskim vsadkom? Da. Najboljšo alternativo danes predstavljajo keramični implantati iz cirkonijevega dioksida (ZrO2), ki imajo odlične biokompatibilne lastnosti.
Lahko dobim zobni vsadek tudi, če imam parodontalno bolezen? Na kliniki Ustna Medicina dajemo poudarek na zdrave dlesni. Po oskrbi vnetja dlesni in rednem vzdrževanju ni zadržkov za vstavitev implantata. Ob kontrolnih pregledih bomo skrbeli tudi za dlesen okrog vaših zobnih vsadkov.
